رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در دیدار ‌جمعی از کارکنان سپاه پاسداران و وزارت دفاع، ضمن قدردانی از فعالیت‌ها و تلاش‌های نیروهای مسلح به ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: ارزش کار انسانی به آگاهی او نسبت به آن کار و اهدافی که از آن کار دارد بستگی دارد.

وی با بیان این‌که گاهی ارزش کار انسان به قدری زیاد می‌شود که قابل نشان دادن با عدد و رقم نیست، اظهار داشت: برای این‌که بتوانیم ارزش کارمان را بالا ببریم درک موقعیت وجودی خودمان خیلی موثر است. باید بفهمیم کجای کاریم چه کسی هستیم چه موقعیتی داریم. سپس ببینیم از کارمان و از موقعیت‌مان چه قدر می‌توانیم استفاده کنیم.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) گفت: برای این‌که انسان موقعیت خود را درک کند، ابتدا باید ببیند چه موقعیتی در هستی دارد و جایگاه او کجاست؟ عده‌ای معتقدند جایگاه انسان در کنار دیگر موجودات زنده و حیوانات ‌با اندکی تفاوت در شیوه زندگی است در حالی‌که خداوند جایگاه خلیفه‌‌‌‌اللهی را به انسان بخشید که حتی فرشتگان نیز لیاقت آن را ندارند.

آیت‌الله مصباح‌یزدی مرحله دوم برای آگاهی از جایگاه و موقعیت را‌ شناخت نسبت به موقعیت تاریخی دانست و افزرود: ‌ما امت پیغمبر آخرالزمان هستیم و در بهترین عصری زندگی می‌کنیم که انسان‌ها در آن زندگی می‌کردند؛ به لحاظ پیغمبر و پیشوایان معصومی که خدا به ما داده، کراماتی که به این امت مرحمت کرده، معارفی که در اختیارشان قرار داده‌ و هزاران نعمتی که به برکت وجود مقدس چهارده معصوم (صلوات ‌الله ‌علیهم‌ اجمعین) به این امت داده شده است.

وی در خصوص آگاهی از موقعیت ادامه داد: اینک در برهه‌ای از تاریخ اسلام واقع شده‌ایم که مردم آن از لحاظ بصیرت و عمق فهم بسیار بالاتر از مسلمانان صدر اسلام هستند، چرا‌که در گذشته چه بسا یک قوم همراه با اسلام آوردن رئیس قبیله‌شان مسلمان می‌شدند و با مرتد شدن رئیسشان مرتد می‌شدند، یعنی مقلد کورکورانه و سطحی‌نگر بودند در حالی‌که حتی نوجوانان امروزی هم نسبت به مسائل حساس هستند و مسایل را تقلیدی نمی‌پذیرند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با مقایسه نمونه‌هایی از صدر اسلام و حال حاضر به سالروز شهادت حضرت مسلم(ع) اشاره کرد و گفت: مردم کوفه ابتدا مسلم را همراهی کردند اما طولی نکشید که مسلم به قدری غریب شد که کسی را نداشت که حتی شبی وی را مهمان کند، یعنی حرکت مردم، آگاهانه و از روی بصیرت نبود.

آیت‌الله مصباح‌یزدی ادامه داد: این درحالی است که در فتنه 88 که به مدت 20 سال توسط ‌زیرک‌ترین سیاست‌مداران داخلی و خارجی پی‌ریزی شده بود و آنان شکی در به ثمر رسیدن نقشه خود که همان سقوط نظام اسلامی بود نداشتند، مردم ما با بصیرت و هوشمندانه حتی از سیاستمداران سبقت گرفته و با عمل به وظیفه خود ریشه آن را خشکاندند و در پی آن افزایش ابهت و قدرت کشور در منطقه و جهان را رقم زدند.

وی افزود: آثار بصیرت مردم در فتنه 88 در سفر مقام معظم رهبری به قم و استقبال بی‌نظیر مردم جلوه‌گر شد که اگر ابعاد این سفر به خوبی فهمیده شود، معلوم می‌شود این حرکت در تاریخ بی‌نظیر بوده است.

این استاد حوزه علمیه اضافه کرد: نکته دیگر که در آگاهی نسبت به موقعیت و جایگاه‌مان حائز اهمیت است این است که توجه کنیم در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که رهبری آن را نایب امام زمان(عج) بر عهده دارد.

‌آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به شخصیت مقام معظم رهبری، سعه صدر، شجاعت، صلابت، مدیریت، مهربانی و نورانیت را از اوصاف ایشان ذکر و خاطر‌نشان کرد: در دنیایی که هر روز طبل رسوایی یکی از رهبران کشورهای جهان در زمینه‌های مالی و اخلاقی به صدا در می‌آید، خداوند نعمت عظیم رهبری را به ما عطا کرده است که در طول زندگیش نمی‌توان یک نقطه سیاه یافت.

وی تصریح کرد: بنده حقیقتاً عرض می‌کنم اکنون که قریب به هشتاد سال از عمرم می‌گذرد و در طول عمر خویش بزرگان زیادی را درک کرده‌ام، مجموع محاسن و ویژگی‌هایی که در شخص رهبری این فرزند فرزند پاک پیغمبر می‌بینم، در احدی به طور یکجا مشاهده نکرده‌ام.

این استاد حوزه علمیه تأکید کرد: شناخت این موقعیت‌های چهارگانه ارزش کار ما در این نظام را مشخص می‌کند و راهی برای ما باقی نمی‌گذارد جز اینکه در پیشگاه عظمت الهی سر برخاک نهیم و به عجز خود در مقابل شکرگزاری این نعمت‌های عظیم الهی اعتراف کنیم.

آیت‌الله مصباح یزدی ادامه داد: وقتی آدمی این نعمت‌های عظیم الهی را می‌نگرد نسبت به کمبود‌ها بی‌توجه می‌شود چرا‌که کمبود‌ها در مقابل این نعمات عظیم الهی چیزی نیستند.

وی خاطر‌نشان کرد: اعتراف به عجز از شکر، بهترین شکر است و وقتی انسان معترف به عجز خود می‌شود که عظمت این نعمت‌ها را درک کند و وقتی عظمت این نعمت‌ها را درک می‌کند که درباره آن بیندیشد و با امثال و نظایر آن مقایسه کند.